Dela nyhet
Pep-dagen i Hagaparken
19 aug, 17:04 0 kommentarer

Söndagen den 14 september kommer Bromma-Solna Skytteförening delta i Pep-dagen i Hagaparken.
Vid Pep-dagen kommer flera idrottsföreningar presentera sina idrotter och samtidigt genomförs Prins Daniels lopp för 3-12 åringar.
Vår förening ska presentera vår verksamhet, men inte erbjuda någon prova-på-verksamhet. Däremot kommer det bli prova-på i vår luftgevärshall i Parkskolan kvällen efter.
Föregångaren till Pep-dagen, Idrottens dag i Hagaparken, deltog vi i 2012-2017 (om jag minns rätt) och dessa år erbjöd vi barnen att testa på luftgevärsskytte i tältet vi lånade av Skyttesportförbundet.
Pep-dagen i Hagaparken den 14/9 är öppen för besökare kl 11.00-15.00. Vilka föreningar som ska presentera sina idrotter är inte publicerat ännu, men ska bli det under augusti månad - kolla på generationpep.se
Kommentarer