Hoppa till sidans innehåll
Foto: Arne Ekstam

Riksfinal Korthållscupen

06 OKT 2019 10:17
Vårt lag vann!!!
  • Uppdaterad: 06 OKT 2019 10:17

Resultatlista

Maggan sköt bäst av alla i stående igen (imponerande eftersom hon som veteran normalt inte skjuter stående)! Och därmed vann vårt lag med 4,1 poängs marginal till senaste årens vinnare Rasbo-Vaksala. Ramselefors gick om Skyllberg och tog sista pallplatsen.

Individuellt var Theodor näst bäst av stödskyttarna efter Samuel Brand, Skyllberg.

Micke var trea bland remskyttarna, Peter U Larsson, Rasbo-Vaksala, var bäst som vanligt.

Och Maggan var näst bäst av ståskyttarna, efter Johan Yngvesson, Gammalstorp.

----

Theodor sköt idel tior i finalen! Vårt lag leder med 0,6 poäng före Rasbo-Vaksala.

Theodor EKSTAM BROMMA-SOLNA 195 100 51,5 151,5 346,5 873,1
Mikael NILSSON BROMMA-SOLNA 195 97 49,6 146,6 341,6  
Margareta OTTOSSON BROMMA-SOLNA 185 0 0,0 0,0 185,0  
Vilma BLOMQVIST VAKSALA 190 98 50,4 148,4 338,4 872,5
Peter U LARSSON VAKSALA 196 99 51,1 150,1 346,1  
William GRYDÉN VAKSALA 188 0 0,0 0,0 188,0  
Samuel BRAND SKYLLBERG 198 98 51,9 149,9 347,9 866,7
Mikael OLSSON SKYLLBERG 193 97 48,8 145,8 338,8  
Ingemar KARLSSON SKYLLBERG 180 0 0,0 0,0 180,0  
Jennifer GUSTAFSSON RAMSELEFORS 194 95 50,8 145,8 339,8 861,6
Maja LINDBERG RAMSELEFORS 195 96 49,8 145,8 340,8  
Casper FREDRIKSSON RAMSELEFORS 181 0 0,0 0,0 181,0  
Ida VÅLA SKILLINGMARK 194 91 48,6 139,6 333,6 858,3
Therese BRÅTEN SKILLINGMARK 195 98 47,7 145,7 340,7  
Per MAGNUSSON SKILLINGMARK 184 0 0,0 0,0 184,0  
Theo PERSSON ÅLEM 192 94 50,6 144,6 336,6 851,6
Kasper FINGAL ÅLEM 196 95 52,0 147,0 343,0  
Jan NORDSTRND ÅLEM 172 0   0,0 172,0  
Annika MALMQVIST GAMMALSTORP 183 91 50,6 141,6 324,6 849,9
Adam LINDEN GAMMALSTORP 188 98 49,3 147,3 335,3  
Johan YNGVESSON GAMMALSTORP 190 0 0,0 0,0 190,0  

---

Maggan tappade i ligg och knä och inför stå var vi på plats 5, men Maggans 46 i stå förde upp vårt lag på första plats! (I Munktellarnenan skjuter de knä före stå.)

Theodor EKSTAM BROMMA-SOLNA 195 575
Mikael NILSSON BROMMA-SOLNA 195  
Margareta OTTOSSON BROMMA-SOLNA 185  
       
Vilma BLOMQVIST VAKSALA 190 574
Peter U LARSSON VAKSALA 196  
William GRYDÉN VAKSALA 188  
       
Ida VÅLA SKILLINGMARK 194 573
Therese BRÅTEN SKILLINGMARK 195  
Per MAGNUSSON SKILLINGMARK 184  
       
Samuel BRAND SKYLLBERG 198 571
Mikael OLSSON SKYLLBERG 193  
Ingemar KARLSSON SKYLLBERG 180  
       
Jennifer GUSTAFSSON RAMSELEFORS 194 570
Maja LINDBERG RAMSELEFORS 195  
Casper FREDRIKSSON RAMSELEFORS 181  
       
Annika MALMQVIST GAMMALSTORP 183 561
Adam LINDEN GAMMALSTORP 188  
Johan YNGVESSON GAMMALSTORP 190  
       
Theo PERSSON ÅLEM 192 560
Kasper FINGAL ÅLEM 196  
Jan NORDSTRND ÅLEM 172  

---

Nu ska ställningsskyttarna skjuta sin grundomgång och vi hoppas på Maggan.

---

Båda våra liggandeskyttar Theodor och Micke sköt 195 i grundomgången och vårt lag är på andra plats, men det skiljer bara tre poäng mellan de fem första lagen.

Ställningen

1. Skyllberg 391

2. Bromma-Solna 390

3. Skillingmark 389

    Ramselefors 389

5. Ålem 388

6. Rasbo-Vaksala 386

7. Gammalstorp 371

---

Det är sju deltagande lag, två resepktive från regionerna Syd, Öst och Väst och ett lag från Nord.

----

Följs live på skytteonline.se

Skribent: Kenneth Hagenstam
Epost: This is a mailto link

Stöd Bromma-Solna Skytteförening

Banner för SVEA 140x140

Du som spelar på Svenska spel kan enkelt stödja Bromma-Solna Skf genom att ange oss som den förening du vill stödja. Klicka på bilden ovan och anmäl dig eller säg till i spelbutiken nästa gång du spelar.

Postadress:
Bromma-Solna SkF - Skyttesport
Mikael Nilsson, Näckrosvägen 28, Lgh 1002
16937 Solna

Kontakt:
Tel: 0843746724
E-post: This is a mailto link

Se all info